Slujire arhierească la Sihăstria Voronei

Mănăstirea Sihăstria Voronei din județul Botoșani a îmbrăcat astăzi haine de sărbătoare. Sute de credincioși din toată Moldova au venit pentru a cinsti pe Sfântul Cuvios Onufrie, ale cărui moaște se află la această mănăstire. Sărbătoarea a început cu resfințirea clopotniței, slujbă ce a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, alături de un sobor de preoți și diaconi, fiind urmată de Sfânta Liturghie.
Pe parcursul întregii zile, credincioșii s-au putut închina la moaștele Sfântului Cuvios Onufrie, ce au fost scoase spre închinare în incinta mănăstirii, anul acesta împlininduse 10 ani de la canonizarea acestuia.